Jaka karma i akcesoria będą najlepsze dla buldoga francuskiego? Poradnik dla nowych właścicieli

Posiadanie buldoga francuskiego to marzenie wielu osób. Jest to rasa, zachwyca swoim usposobieniem i wyglądem. Te czułe, pełne życia wprowadzają do domu właściciela dużo radości. Jeśli chcesz zostać opiekunem tego typu pieska, uzupełnij wiedzę w zakresie opieki nad nim. Jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza? Jakie witaminy, akcesoria? Przede wszystkim – z jakiego źródła najlepiej kupić psa?

Buldog francuski – tylko z legalnej hodowli!

Chcesz mieć pewność, że twój nowy pies będzie odpowiadał wzorcowi rasy? Poszukaj sprawdzonej hodowli. Takiej, która zrzeszona jest w Związku Kynologicznym w Polsce. Wtedy masz gwarancję, że nie będzie on obciążony genetycznie chorobami. Hodowca powinien wesprzeć cię w całym procesie przygotowywania do przyjęcia zwierzęcia w domu. Podpowie, jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza oraz jak powinieneś go pielęgnować.

Kiedy już podejmiesz decyzję, że chcesz przyjąć nowego członka rodziny pod dach, to dopiero początek drogi. W sprawdzonych, dobrych hodowlach pisy  rezerwuje się wcześniej, zanim się urodzą. Rozejrzyj się, zapoznaj z możliwościami i wybierz odpowiednie miejsce. Możesz zapytać hodowcę o wszystko, z całą pewnością pomoże rozwiać twoje wątpliwości. 

Dopiero po trzech miesiącach od urodzenia nowy członek rodziny trafi pod twój dach – kiedy będzie gotowy na rozstanie z mamą i samodzielne życie.

Kiedy pies jest już u ciebie – jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza?

Wybór karmy jest bardzo istotną kwestią. Musi ona dostarczać pisu wszystkich, potrzebnych substancji odżywczych. Inne są potrzeby szybko rozwijającego się szczeniaka, a inne dorosłego psa. Nie może to więc być przypadkowo wybrane pożywienie. W żadnym wypadku pies nie powinien zjadać resztek po swoich właścicielach. Wiele pokarmów człowieka nie jest przystosowanych dla małych, czworonożnych przyjaciół. Jaka więc karma będzie najlepsza dla buldoga francuskiego? Jak odpowiednio ją wybrać?

– zwróć uwagę na mięso. Dobra karma zawiera go sporo. Może to być jedna odmiana, a może kilka zmieszanych ze sobą. Mięso i białko  jest kluczowe w rozwoju szczeniaka, jak i  bardzo ważne dla starszego psa;

– witaminy i kwasy, które znajdują się w składzie. Jedzenie ma dostarczać ich w odpowiedniej ilości. Każda karma powinna w większości wypełniać zapotrzebowanie na nie. Ważna jest witamina E, D, B5 oraz mikroelementy takie jak: cynk, wapń, czy fosfor. Bardzo ważna jest też obecność kwasów omega i dha.

– substancje konserwujące. Dobra karma nie zawiera ich wcale. Zastąpione są witaminą E lub C. Zwróć na to szczególną uwagę. Jest to ważna kwestia, jeśli chodzi o zdrowie twojego pupila;

Po kilku tygodniach stosowania danej karmy, oceń stan zdrowia swojego psa. Jeśli ma lśniącą sierść, jest pełen energii i tryska zdrowiem to jest odpowiednia. Jeśli jednak coś wzbudza twój niepokój, zmień karmę i odwiedź weterynarza. Ustalicie wspólnie, jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza w waszym przypadku. 

Jakie witaminy dla buldoga francuskiego?

Jeśli już znasz odpowiedź na pytanie, jaka karma dla twojego buldoga francuskiego będzie najlepsza, możesz zrobić kolejny krok. Jest nim dobór odpowiednich witamin. Warto zrobić to z kimś doświadczonym, najlepiej z lekarzem weterynarii. Przeanalizuje on skład wybranej przez ciebie karmy i oceni, czy suplementacja jest potrzebna. Może być tak, że w codziennym pożywieniu pies dostaje wszystko, czego potrzebuje.

Jeśli jednak podaż witamin jest za mała, warto dobrać odpowiednie suplementy witaminowe. Takie, które będą zawierały niezbędne do rozwoju witaminy – C, D, B, E oraz potrzebne mikroelementy. Wapń, cynk czy fosfor są bardzo ważne, jeśli chodzi o regulowanie pracy całego organizmu. 

Kiedy już wiesz, jaka karma dla buldoga francuskiego, dowiedz się, których akcesoriów potrzebujesz!

Uzyskałeś już informację o tym, jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza. Jednak oprócz pożywienia, potrzebujesz też akcesoriów. Niektóre są niezbędne, inne bardzo pomocne w opiece nad czworonożnym przyjacielem. Oceń, które będą przydatne dla ciebie.

– smycz na spacery jest obowiązkowym elementem. Nie warto ryzykować zdrowiem i życiem psa, puszczając go wolno. Miej go zawsze blisko siebie i reaguj na trudne sytuacje błyskawicznie. Smycz to mniejsze ryzyko pogryzienia przez innego czworonoga czy ucieczki;

– kaganiec, jeśli planujesz podróże komunikacją miejską. Na codzienne spacery nie jest potrzebny, jednak do poruszania się transportem publicznym konieczny. Nie wsiądziesz bez niego do pociągu, autobusu czy tramwaju;

– legowisko. Każdy pies lubi mieć swoje, bezpieczne miejsce. Takie, gdzie będzie mógł ukrywać swoje skarby. Niekoniecznie musi tam spać – większość czworonogów noc spędza w pobliżu właściciela. Codzienne drzemki czy zabawy mogą odbywać się na jego legowisku.

Ciesz się życiem ze swoim psem!

Wybierz odpowiednią hodowlę, z której kupisz psa. Taką, gdzie hodowca pomoże ci w każdej kwestii – zarówno behawioralnej, jak i pielęgnacyjnej. Powinien też znać odpowiedź na pytanie, jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza. Zadbaj o odpowiednią karmę i suplementy, które pomogą twojemu przyjacielowi optymalnie się rozwijać. A potem ciesz się czasem, który możecie spędzić razem!