Jak uspokoić psa? Poznaj praktyczne wskazówki!

Bez reszty kochasz swojego czworonoga, ale martwisz się tym, że często bywa nadpobudliwy? Jeśli zwierzę często wykazuje niepokojące objawy, warto dokładnie zbadać przyczyny dziwnych zachowań. Psy bywają rozdrażnione, gdy nie są zaspokojone ich podstawowe potrzeby fizjologiczne. Co możesz zrobić, by pomóc swojemu przyjacielowi? Jak się zachować, gdy zwierzę wykazuje podejrzane skłonności do agresji? Poniżej odpowiadamy.

Zanim dowiesz się, jak uspokoić psa, poznaj genezę problemu

Przyczyn niespotykanych zachowań u psa może być wiele. Tylko od Ciebie zależy, jak bardzo zagłębisz się w temat. Niektóre psiaki potrzebują sporej dawki aktywności fizycznej, w przeciwnym razie stają się nadpobudliwe. Ruch, zabawa z innymi psami, żucie, czy gryzienie to czynności, które uwielbiają nasze zwierzęta. Niezmiernie istotna jest też uwaga, jaką opiekun poświęca swojemu pupilowi. Jej niedostatek lub brak może spowodować nawet agresję. „Merdacze” nienawidzą nudy — zwłaszcza młode psy stale muszą coś gryźć i kopać. Psy popadają w nadmierną ekscytację również wtedy, gdy do domu wchodzi obca osoba. Podobnie może być w przypadku pojawienia się nowego członka rodziny, zwierzęcia czy przedmiotu.

Co może pomóc, czyli jak skutecznie uspokoić psa

Jeżeli zależy Ci na dobrej kondycji zwierzaka, postaraj się mu pomóc. Skup się na różnych sposobach, kolejno je testując. Jak uspokoić psa? Przede wszystkim, postaw na długie i aktywne spacery. Pozwól psu węszyć do woli oraz bawić się z innymi zwierzakami. Możesz zabierać ze sobą zabawki, by skupić na nich uwagę czworonoga. Korzystaj z piłek, szarpaków czy frisbee. A może w Waszym przypadku sprawdzi się psi plac zabaw i odpowiednie szkolenie? W mieszkaniu warto wykorzystać tzw. maty węchowe, które możesz wykonać samodzielnie. W matach ukryjesz smaczki i przegryzki, które pies będzie musiał znaleźć przy pomocy nosa. 

Kojąca rola opiekuna

Zanim zaczniesz dalsze eksperymentowanie, upewnij się, że wszystkie potrzeby fizjologiczne psa są zaspokojone. Jeśli Twój psiak odpoczywa, wykonaj mu prosty masaż. Szczególnie skup się na brzuchu, lędźwiach czy przednich łapach. Twój miarowy dotyk pomoże zwierzęciu się uspokoić. Innym sposobem jest kąpiel lub pływanie. Woda wycisza i relaksuje nie tylko ludzi. Pozwól psu skoncentrować się na płynnym ruchu. Podobnie działa węszenie. Pupil skupia się na znalezieniu przekąsek, jednocześnie się uspokajając. Niektórym zwierzętom szczególnie brakuje aktywnego gryzienia i żucia. Pamiętaj jednak, by korzystać ze zbilansowanej karmy, która dostarcza cennych witamin.