Jak wytresować psa? Sprawdź!

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy, kto posiada czworonoga. Jednak ogromną pracę w jego wychowanie należy wkładać już od jego najmłodszych lat. Jeśli chcesz by, wyrósł Ci wierny i opanowany towarzysz warto rozpocząć trening już u szczeniaka. Im szybciej, tym lepiej. Psy lubią jasne zasady i granice, dzięki nim czują się bezpiecznie. Tresura to coś więcej niż komendy typu: siad, waruj, aport albo reagowanie na zawołanie. Wytresowany pies potrafi również odpowiednio reagować na niebezpieczeństwo. Nie pozwoli także na niszczenie domowych przedmiotów. Jak wytresować psa, by wiernie towarzyszył nam przez lata?

Od czego zacząć tresurę psa?

Z całą pewnością należy stworzyć psu higieniczne warunki do treningu. Początkowo powinno być to jedno i to samo miejsce. Nie mogą rozpraszać w tym czasie bodźce docierające z zewnątrz. Niepożądana jest więc głośna muzyka albo rozmowa przez telefon. Warto poświęcić swojemu przyjacielowi pełną uwagę. Z całą pewnością pupil to doceni. Co więcej, potraktuje trening jak świetną zabawę ze swoim panem. W momencie, kiedy opanuje komendę w jednym pomieszczeniu, można zmienić otoczenie i rozpocząć pracę nad tą samą komendą w nowym miejscu np. w ogrodzie. 

Co robić, gdy pies przestaje reagować na komendę?

Prawdopodobnie podniosłeś mu zbyt wysoko poprzeczkę. W takiej sytuacji należy wrócić do poprzedniej komendy, którą pies wykonywał prawidłowo. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na czas treningu psa. Nie może być on zbyt intensywny. Warto ćwiczyć krótko, ale często. Warto zacząć od kilku minut dziennie w pewnych odstępach czasowych.

Czy warto stosować nagrody?

Zdecydowanie tak! Warto pochwalić psa po prawidłowo wykonanym zadaniu. Można dać mu nagrodę, by zachęcić go do dalszej pracy i odpowiednio zmotywować. Warto po takiej sesji mu podziękować i jasno zaznaczyć koniec treningu. Można się z nim w nagrodę pobawić by, czuł, że wykonał dobrą pracę.

Każdy pies jest inny, poznaj jego potrzeby!

Sukces treningu zależy w takiej samej mierze od Ciebie jako od trenera, jak i od psa. Każdemu z Was potrzebna będzie duża doza cierpliwości i zrozumienia. Warto być konsekwentnym w swoich działaniach. Warto skupić się również na charakterze swojego pupila. Jedne psy wolą ćwiczyć z rana, inne natomiast po południu. Niektóre smakołyk będący nagrodą zachęci do pracy. Warto pamiętać, że są również psy, które wcześniej muszą zjeść, gdyż nie lubią trenować głodne. Jedno jest pewne. Dla każdej ze stron tresura powinna być świetną zabawą. Wówczas zagwarantuje sukces w zrozumieniu swoich wspólnych potrzeb.