Czy wiesz ile razy dziennie karmić psa?

Czworonożny przyjaciel z pewnością dostarczy Ci wiele radości. Będzie radośnie merdał ogonem, pod warunkiem, że odpowiednio zadbasz o niego, pielęgnując i karmiąc go należycie. Dieta jest jedną z kluczowych kwestii, jaką warto zgłębić przed przygarnięciem zwierzaka. Ważne jest nie tylko to, jaką karmę wybrać, lecz także ile razy dziennie karmić psa. Rozwiewamy wątpliwości!

Ile razy dziennie karmić psa, by zdrowo rósł?

Jedną z ważniejszych kwestii w trakcie hodowania psa jest to, ile razy dziennie powinno się go karmić. Zależy to od kilku elementów, m.in. wieku, wielkości, trybu życia, stopnia aktywności i ogólnego stanu zdrowia. Oczywiste jest, że mniejszy zwierzak nie zje tyle, co duży, tak samo jak ruchliwy potrzebuje więcej pokarmu od leniwego. W każdym przypadku najważniejsza jest jednak regularność podawania jedzenia, która pomaga ustabilizować rytm dnia.

Szczeniaki można karmić nawet cztery razy na dobę, koniecznie małymi porcjami. Po pięciu miesiącach życia należy zmniejszyć tę liczbę do trzech, a po kolejnych dwóch, o jeszcze jedną porcję. W ten sposób zostają dwa, a nawet jeden posiłek dziennie, i to jest optymalna ilość dla dorosłego psa. 

Zasady, jakie obowiązują podczas karmienia psa

To, ile razy dziennie powinno się podawać pokarm zwierzakowi uwarunkowane jest jego wiekiem, lecz także aktywnością. Niezależnie od tego, nie karm go bezpośrednio przed spacerem, gdyż w ten sposób łatwo doprowadzisz do niestrawności. Dlatego odczekaj minimum godzinę, nim wybierzesz się na podwórko. Tak samo wstrzymaj się z jedzeniem zaraz po spacerze, podając je dopiero po około 20 minutach. Jeśli zaobserwujesz chwilowy spadek apetytu, bądź czujny, bo być może jest jedynie przejedzony, lecz może to być początek choroby zębów itp.

Istotne jest nie tylko to ile razy, ale czym karmić czworonoga?

Dobrej jakości karma z pewnością wpłynie pozytywnie na Twojego pupila, a takich produktów nie znajdziesz raczej na półkach w supermarkecie. Naturalna i pełnowartościowa paczka to domena lokalnych producentów i mniejszych wytwórców. Dbają oni, aby w karmie nie było GMO, uczulających zbóż ani sztucznych konserwantów. Zamiast tego umieszczają całą masę witamin i minerałów.Taka zmiana może być początkowo trudna do zaakceptowania, dlatego daj psu czas, jeśli przechodzić z karmy marketowej na lepszą. Co więcej, gdy wiesz już, że to ile razy dziennie karmić psa zależy od jego wieku, dobieraj produkt dedykowany: szczeniakom, dorosłym czworonogom lub seniorom.